شما اینجایید:

کویر مرنجاب

منتشر شده در
بروز شده در

کویر مرنجاب کجاست و چگونه میتوان به آنجا رفت. چه وسایلی با خود همراه داشته باشیم و چگونه طبیعتی دارد.

152

محبوبیت این مطلب؟
7    

کویر مرنجاب

کویر مرنجاب

کویر مرنجاب همان نقطه‌ای است که سکوت گیتی را با روانی شن‌های باد آورده‌اش فریاد می‌زند و فرصتی است برای جلای روح خسته‌ی من و تو. آرامش و سکوت عمیق و آسمان شب جادویی کویرها، باعث شده تا با بازدید از یکی از آنها بتوان همزمان سکوت و زیبایی را با هم تجربه کرد.

کویر مرنجاب کجاست ؟

کویر مرنجاب در کاشان و در شمال شهرستان آران بیدگل قرار گرفته سکنا گزیده است و ارتفاع آن از سطح آبهای آزاد، ۸۵۰ متر است. کویر مرنجاب دارای تپه های شنی زیادی  است و برخلاف آنچه که از کویردر ذهن تصور می شود، پوشش گیاهی و جانوری بسیار غنی ای دارد. بیشترین پوشش گیاهی کویر مرنجاب را گیاهان شورپسند، دم گاوی، گز و… تشکیل می دهد. این کویر بی‌نظیر از شمال به دریاچه نمک آران و بیدگل می‌رسد و از غرب به کویر مسیله، دریاچه نمک حوض سلطان و حوض مره، اگر کویر مرنجاب را به سمت شرق راهی شوید به کویر بند ریگ و پارک ملی کویر خواهی رسید و از جنوبش به شهرستان آران و بیدگل راه دارد. 

آب هوای کویر مرنجاب چگونه است؟

آب و هوای این کویر همانند تمام کویرهای دیگر در روزها بسیار گرم و بعضا داغ و گاهی کلافه کننده و در شب ها بسیار خنک است طوریکه  در شب ها، بهتر است آتش روشن کرده و به دور آ ن بنشینید. آسمان شب کویر مرنجاب هم یکی از دیدنی ترین صحنه هایی است که هر کسی می تواند ببیند، آسمان سیاه رنگی وسیع با هزاران ستاره ی درخشان که زیبایی افسون کننده ای به آن داده اند.

جزیره ای سرگردان

 جزیره ای در دریاچه ی نمک است که سرتاسر آن از سنگ های آذرین متخلخل تشکیل شده است. دلیل نام گذاری این جزیره به سرگردان یک اعتقاد قدیمی است. امروزه مشخص شده که این پدیده در واقع خطای دید است و با محو شدن دو انتهای خط افق در هم که به دلیل گرمای شدید و پدیده ی سراب اتفاق می افتد، این تصور بوجود آمده است.

در طی سفر به مرنجاب چه چیزهایی باید همراه داشت؟

به دلیل وسیع بودن کویر، برای اینکه در آن گم نشوید حتما با یک راهنمای که بلد به منطقه است همراه شوید. آب آشامیدنی و غذا به مقدار کافی، زیر انداز و چراغ قوه، کفش مناسب، عینک افتابی و کرم ضد آفتاب را هم فراموش نکنید.

 

بهترین زمان سفر به کویر مرنجاب

بهترین زمان سفر به کویر مرنجاب  در خنکای دل انگیز پاییز و زمستان رقم می خورد، در همان روزهای آغازین آبان ماه که تا اواسط فروردین نیز ادامه دارد، همان روزهایی که می‌شود یلدا یا جشن بهمنگان را در دل کویر با گروهی شاد در دفتر خاطرات به ثبت رساند و در تاریکی شب قدم روی شن های روان گذاشت و لب در مدح ستارگان آسمان گشود.

مسیر دسترسی به مرنجاب

اگر مبدا تهران است، باید مسیر زیر را پیش رو بگیرید:

ابتدا به اتوبان قم- تهران و بعد اتوبان قم- کاشان بروید. بعد از طی مسیر اتوبان به شهر کاشان و از آنجا به آران و بیدگل می روید. در آران بیدگل باید وارد بلواری به نام بلوار ارتش شوید و تا کاروانسرای مرنجاب که حدود ۴۵ کیلومتر راه است، حرکت کنید. از کاروانسرا تا کویر شنی مرنجاب هم حدود ۸ کیلومتر دیگر راه است.

 

مدت اقامت در کویر

اگر چه مدت زمان سفر در کویر مرنجاب می تواند در طی یک روز نیز انجام گیرد، اما اگر اهل طبیعت گردی باشید، کمپین در دل رمل ها، تماشای آسمان پر ستاره ی شب و دیدن طلوع خورشید کویر، می تواند خاطراتی زیبا را برای شما به ارمغان بیاورد.

 


مطلب را پسندیدم؟
7    

مطالب مرتبط


مطالب تصادفی


ویلای سنتی کنار رودخانه چهار محال بختیاری

ویلای سنتی کنار رودخانه چهار محال بختیاری

֍تا ۱۲ نفر ֍۰ اتاق ֍۳ تخت   ✔️مبلمان ✔️اینترنت وایرلس ✔️حمام ✔️گیرنده دیجیتال ✔️تجهیزات
ادامه ...

خاطرات تور کویر مرنجاب

خاطرات تور کویر مرنجاب

   
ادامه ...

طبیعت گردی

طبیعت گردی

طبیعت گردی یا اکوتوریسم یه معنی یک سفر خاص ولی جذاب در دل طبیعت یا محیط زیست به شرط مسئولیت پذیری و
ادامه ...

0 اظهار نظر